AIDS w Ugandzie – funkcje kliniczne i społeczne ad 8

Ostatnie artykuły w czasopiśmie omawiają wpływ takich różnic kulturowych na świadomą zgodę. Sytuacja na pewno zmieni się w odniesieniu do informowania i doradzania pacjentom z Ugandyjczykami, którzy mają AIDS na temat ich diagnozy. W miarę, jak choroba staje się coraz częstsza, pacjenci często same stawiają diagnozę, a rodzina i przyjaciele zazwyczaj są tego świadomi, zanim pacjent będzie potrzebował opieki medycznej. Organizacja Pomocy AIDS jest pozarządową organizacją wolontariacką w Ugandzie, która mobilizuje usługi wsparcia dla pacjentów z AIDS. Zdecydowanie zaleca informowanie pacjentów o ich diagnozie. Duże wspólne badanie w dystrykcie Rakai w Ugandzie przeprowadziło szeroko zakrojone badania seroprewalencji w 1988 r. Śledczy sumiennie uzyskali świadomą zgodę w swoich początkowych badaniach. Współpraca była zaskakująco dobra, a ponad 75 procent uczestników chciało poznać ich status serologiczny (Serwadda D: komunikacja osobista). W nowym projekcie banku krwi w Kampali, wspieranym przez Ministerstwo Zdrowia i Europejski Fundusz Rozwoju, donatorzy są informowani, że zostaną przetestowani pod kątem przeciwciał przeciw HIV. Obecnie od 25 do 35 procent dawców chce poznać ich wyniki (Watson-Williams EJ: komunikacja osobista).
Prezydent Museveni często powtarzał, że ludziom należy powiedzieć o ich statusie serologicznym i diagnozie, ponieważ uważa, że są odpowiedzialni za własne zdrowie i za swoich partnerów seksualnych82. Na niedawnym forum w Makerere Medical School w Kampali, dziekan szkoła prawnicza wskazała, że zgodnie z prawem obowiązującym w Ugandzie pacjenci z chorobami przenoszonymi drogą płciową muszą być informowani o swojej infekcji, a obowiązkiem lekarza jest dopilnowanie, aby zarażone osoby nie rozprzestrzeniły się.86 Wszystkie te przykłady wskazują na otwartość na dyskusję rozpoznanie zakażenia HIV.
Moje własne doświadczenia z setkami ugandyjskich pacjentów z AIDS i ich rodzinami wskazują, że w porównaniu z Amerykanami istnieje wiele więcej podobieństw niż różnic. Wiadomość o diagnozie AIDS jest straszna i czasami prawie nie do zniesienia dla pacjenta i rodziny, ale ostatecznie pojawia się akceptacja, odwaga, a nawet wdzięczność za poinformowanie. Moje własne podejście do poradnictwa prawie zawsze obejmuje modlitwę i czytanie Biblii (większość Ugandyjczyków jest dość religijna) i powszechne jest tworzenie silnych więzi z pacjentami i ich rodzinami. Większość samobójstw, o których wiem, dotyczyło pacjentów, którzy podejrzewali własną diagnozę, ale nie udzielono im szczerej dyskusji lub porady. Konsekwencje ciszy lub oszustwa, jakie zwykle praktykuje się w Ugandzie, są prawie zawsze bardziej dotkliwe dla pacjentów, rodzin i pracowników służby zdrowia niż konsekwencje uczciwości i otwartości. W opiece nad chorymi na AIDS zdecydowanie zaleca się poradnictwo przed i po testach oraz szczerość wobec wszystkich pacjentów na temat ich diagnozy. Praktyki te pozostaną kontrowersyjne jeszcze przez kilka lat.
Wniosek
Próbowałem podkreślić niektóre charakterystyczne cechy epidemii AIDS w Ugandzie z perspektywy klinicznej i osobistej. Jak powiedział dziekan Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego w Harvardzie, pierwszym celem urzędników zdrowia publicznego powinno być zapewnienie współczucia, skuteczności i wrażliwości na koszty osobom dotkniętym chorobą . [To] wymaga zaangażowanych i dobrze wyszkolonych pracowników służby zdrowia, zwiększonych usług i elastycznego systemu finansowania opieki zdrowotnej. 87 Priorytety te będą coraz ważniejsze dla wielu krajów afrykańskich, które do tej pory zajmowały się AIDS tylko z punktu widzenia Oczywiście, aby cele zdrowia publicznego, o których mowa powyżej, zostały spełnione, potrzebne będą ogromne napływy edukacji, pieniędzy i personelu, a ci, którzy chcą i mogą pomóc, muszą rozpoznać, jakie reakcje są odpowiednie dla opieki nad pacjentami z AIDS. w Afryce.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierane przez Radę Misji Zagranicznych Południowej Konwencji Baptystów, Richmond, Va.
Mam dług wdzięczności wobec następujących oddanych lekarzy Ugandy za bliską współpracę i częste dyskusje: Nelson Sewankambo, David Serwadda, Elly Katabira, Roy Mugerwa, Edward Katongole-Mbidde, Samuel Okware, Agatha Nambuya, David Okello, Peter Nsubuga i Edward Ddumba; Sethowi Berkleyowi, Nickowi Hellmanowi, Sue Hellman, Jerry emu Ellnerowi i Juden Freers za przeczytanie i krytykowanie wczesnych wersji tego artykułu; oraz Sebastianowi Lucasowi za zapewnienie stałego dostępu do specjalistycznych usług patologicznych.
Author Affiliations
Z Departamentu Medycyny, Sekcji Gastroenterologii, Baylor College of Medicine, Baylor Plaza, Rm. 533D, Houston, TX 77030, gdzie prośby o przedruk powinny być kierowane do Dr. Goodgame.

[przypisy: badanie foniatryczne, rdzeniowy zanik miesni, agregat prądotwórczy allegro ]

Powiązane tematy z artykułem: agregat prądotwórczy allegro badanie foniatryczne rdzeniowy zanik miesni