Aktywne włóknienie płuc do 17 lat po chemioterapii z Carmustine (BCNU) w dzieciństwie cd

Pacjent 4 miał podwyższony poziom glutamylotransferazy gamma, prawdopodobnie z powodu leczenia karbamazepiną w leczeniu padaczki pooperacyjnej. Pacjent 7 miał podwyższony poziom gamma-glutamylotransferazy i aminotransferazy asparaginianowej. Badanie tomografii komputerowej wątroby wykazało cechy nacieku tłuszczowego, które mogły być związane z leczeniem karmustyną, ponieważ nie było innych znanych czynników ryzyka chorób wątroby. Testy przeciwciał przeciwjądrowych, czynnika reumatoidalnego, precypitatów ptasich i precypitatów płucnych u rolników były ujemne u wszystkich pacjentów. Stężenie enzymu konwertującego angiotensynę było prawidłowe, z wyjątkiem niewielkich wzrostów u pacjentów 4 i 8 (odpowiednio 57 i 58 jm na litr, zakres referencyjny 15 do 55 jm na litr). Poziomy białka C-reaktywnego wynosiły poniżej 5 mg na litr u wszystkich pacjentów z wyjątkiem pacjenta 3, który miał poziom 35 mg na litr (zakres referencyjny, 0 do 15 mg na litr). Pacjenci 4 i 7 mieli nieznacznie podwyższone poziomy dodatku C3 (odpowiednio 2,0 i 2,6 g na litr, zakres referencyjny 0,8 do 1,7 g na litr). Pięciu pacjentów miało niewielkie zwiększenie poziomu dopełniacza C4 (0,67, 0,65, 0,60, 0,65 i 0,65 g na litr, zakres referencyjny, 0,20 do 0,50 g na litr). Poziom immunoglobulin mieścił się w zakresie referencyjnym u wszystkich pacjentów, a liczba limfocytów obwodowych limfocytów B i limfocytów T była prawidłowa u wszystkich pacjentów z wyjątkiem Pacjenta 1, który miał limfopenię z powodu leczenia azatiopryną. Dwóch z ośmiu pacjentów, którzy byli badani w pełni, mieli normalne zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej i tomografię komputerową pomimo restrykcyjnych wad spirometrycznych i histologicznych dowodów zwłóknienia płuc. Pozostali pacjenci mieli nieprawidłowości radiologiczne i TK o różnym nasileniu. Radiografia klatki piersiowej wykazała infiltrację górnej strefy, z niejednolitymi liniowymi zmętnieniami i oznakami utraty objętości, objawiającymi się podniesieniem hila płuc. Sekcje CT wykazały grube, liniowe pasma leżące głównie w górnych płatach, ale obejmujące dolne i środkowe płaty w Pacjentach 1, 5 i 8. Nici leżały na obwodzie płata i stawały się w niektórych obszarach zbiegające, wytwarzając subtelny poddźwięk zespół muzyczny. Chociaż zespół ten przypominał te spowodowane przez zgrubienie opłucnej, jeden pacjent (Pacjent 1) miał spontaniczną odma opłucnową w czasie testu, a skany CT wykazały normalną opuchniętwę ciemieniową i potwierdziły opuszek poduszny. Skany u tego pacjenta wykazały również niewielkie, podopłucnowe torbiele płucne; mogły one wywołać odma opłucnowa (której nie udało się rozwiązać, a następnie stała się obustronna). Siedmiu pacjentów miało skany płuc z galem; wszystkie były normalne. Echokardiografia była również prawidłowa u wszystkich badanych siedmiu pacjentów.
Tabela 4. Tabela 4. Wyniki dotyczące płukania oskrzelowo-pęcherzykowego u przeżywających pacjentów Badanie * Próbki po płukaniu oskrzelowo-pęcherzykowym zawierały normalne proporcje limfocytów i komórek polimorfo-jądrowych, z wyjątkiem zwiększonego odsetka limfocytów u Pacjenta 2 (Tabela 4). Również proporcje każdej podgrupy limfocytów (komórki B, komórki T i CD45RO) były prawidłowe, ale niektóre limfocyty nie wykazywały ekspresji markerów komórek B ani komórek T. Ekspresja różnych markerów komórkowych przez makrofagi wykazała niższą niż normalna proporcję dojrzałych komórek (D7 +) i wyższą niż normalną populację monocytów (UCHM1 +) u większości pacjentów.7, 9 Ponadto wysoka liczba komórek D9 + były widoczne (sugerując włóknienie płuc), 10 i wysoki odsetek makrofagów zawierał fibronektynę.
Rysunek 1
[podobne: badanie foniatryczne, ginekolog warszawa nfz, rdzeniowy zanik miesni ]

Powiązane tematy z artykułem: badanie foniatryczne ginekolog warszawa nfz rdzeniowy zanik miesni

Pacjent 4 miał podwyższony poziom glutamylotransferazy gamma, prawdopodobnie z powodu leczenia karbamazepiną w leczeniu padaczki pooperacyjnej. Pacjent 7 miał podwyższony poziom gamma-glutamylotransferazy i aminotransferazy asparaginianowej. Badanie tomografii komputerowej wątroby wykazało cechy nacieku tłuszczowego, które mogły być związane z leczeniem karmustyną, ponieważ nie było innych znanych czynników ryzyka chorób wątroby. Testy przeciwciał przeciwjądrowych, czynnika reumatoidalnego, precypitatów ptasich i precypitatów płucnych u rolników były ujemne u wszystkich pacjentów. Stężenie enzymu konwertującego angiotensynę było prawidłowe, z wyjątkiem niewielkich wzrostów u pacjentów 4 i 8 (odpowiednio 57 i 58 jm na litr, zakres referencyjny 15 do 55 jm na litr). (więcej…)