Aktywne włóknienie płuc do 17 lat po chemioterapii z Carmustine (BCNU) w dzieciństwie czesc 4

Ściana pęcherzykowa pokazująca śródmiąższowe włóknienie płuc (pacjent 2, hematoksylina i eozyna, x 190). Włóknienie śródmiąższowe ze zwiększoną depozycją kolagenu i elastyny. Ta mikroskopia elektronowa próbki biopsyjnej z Pacjenta 2 pokazuje również nagą błonę podstawną (duże strzałki) i ogniskowe uszkodzenie komórek śródbłonka (małe strzałki). Przezskórna biopsja płuc dawała tkankę pęcherzykową u sześciu pacjentów. W mikroskopii świetlnej stwierdzono śródmiąższowe zwłóknienie płuc i elastozę (ryc. 1). Na skrawkach 1-.m wybarwionych błękitem toluidyny występowała prostopadłościanie nabłonka widoczne w zwłóknieniu płuc. Badanie mikroskopowe elektronowe wykazało zmiany po obu stronach błony podstawnej (ryc. 2). Pneumonocyty typu I (błoniaste) wykazywały lukę elektronową i zostały zrzucone w niektórych obszarach, pozostawiając nagą błonę podstawną. Komórki typu II nie wykazywały wzrostu liczby, ale miały zwiększony dopełniacz ciałek blaszkowatych, a niektóre z tych komórek zawierały wiele dużych wakuoli. Komórki śródbłonka wykazywały zmiany zwyrodnieniowe z zachowaniem elektronu w cytoplazmie. Obserwowano ogniskowe, ale znaczące śródmiąższowe zwłóknienie, wraz ze wzrostem grubości spowodowanym elastyną i pewnym obrzękiem. Te zmiany wskazują na trwające uszkodzenie nabłonkowych komórek nabłonka i śródbłonka, wraz ze śródmiąższowym zwłóknieniem płuc. Te histologiczne zmiany zaobserwowano we wszystkich próbkach biopsyjnych, w tym w przypadku pacjentów 3 i 7, którzy mieli restrykcyjną czynność płuc, ale normalne zdjęcia RTG klatki piersiowej i tomografię komputerową.
Dyskusja
Dwóch z 17 pacjentów (12 procent) zmarło w wyniku zwłóknienia płuc w ciągu trzech lat leczenia karmustyną, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami1. Jednakże czterech dodatkowych pacjentów (24 procent) zmarło z powodu postępującego zwłóknienia płuc po okresie bezobjawowym 7 do 12 lat. Te nieoczekiwane późne zgony były prawdopodobnie spowodowane stopniowym subklinicznym pogorszeniem czynności płuc, które ostatecznie osiągnęło poziom symptomatyczny, lub alternatywnie pacjenci ci mogli mieć stabilne podkliniczne zwłóknienie płuc, a następnie gwałtowny spadek po nieznanym bodźcu. Dalsza długoterminowa obserwacja pacjentów, którzy przeżyli, może rozwiązać to pytanie.
Uważamy, że nieprawidłowości płucne wśród osób, które przeżyły, były spowodowane karmustynami, które zmarły 17 lat wcześniej. Wszyscy pacjenci otrzymali radioterapię czaszki, a większość z nich otrzymała napromienianie kręgosłupa. Scatter od promieniowania kręgowego (szacowana dawka <100 cGy) może działać synergistycznie z karmustyną, powodując w niektórych przypadkach wzmożone zwłóknienie płuc, ale cztery przypadki zwłóknienia (dwa przypadki śmiertelne i dwa nie-śmiertelne) dotyczyły pacjentów, którzy nie otrzymali radioterapii kręgosłupa. Połowa pacjentów otrzymywała także winkrystynę, ale ten lek nie jest rozpoznaną przyczyną zwłóknienia płuc.
Kliniczne, radiologiczne i histologiczne cechy zwłóknienia płuc wywołanego klimakterium o wczesnym początku opisano wcześniej.1, 2, 8, 11, 12 Pacjenci mają suchy kaszel, duszność i trzaski w płucach. Radiografia klatki piersiowej może wykazywać zwłóknienie. W doniesieniach histologicznych opisano śródmiąższowe zwłóknienie śródmiąższowe we wczesnym stadium zwłóknienia płuc wywołanego przez karmustynę.2, 8, 12 Wydaje się, że wyższe dawki karmustyny (powyżej 1500 mg na metr kwadratowy12) wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia włóknienia płuc we wczesnym stadium.1
Późne pojawienie się zwłóknienia płuc związanego z leczeniem karmustyną opisanym w tej serii różni się pod dwoma względami od wcześniejszych przypadków
[przypisy: przytomny rozwój, tobrex krople, szefowie wrogowie 2 filmweb ]

Powiązane tematy z artykułem: przytomny rozwój szefowie wrogowie 2 filmweb tobrex krople