Leczenie niedokrwistości sierpowatokrwinkowej za pomocą hydroksymocznika i erytropoetyny ad 8

Z tego względu zmniejszenie odsetka nieodwracalnie sierpowatych komórek odnotowane u wszystkich trzech pacjentów może być spowodowane nie tylko rozcieńczeniem, ale także szybszym uszkodzeniem i przyspieszeniem niszczenia komórek innych niż F. Krwinki czerwone pacjentów z niedokrwistością sierpowatokrwinkową mają na ogół szeroki rozkład gęstości52, 53 Tak jak w innych typach ciężkiej niedokrwistości hemolitycznej, przewaga młodych czerwonych krwinek (retikulocytów) zwiększa udział komórek o niskiej gęstości. Odwodnione, nieodwracalnie sierpowate komórki zwiększają udział komórek o dużej gęstości. Zgodnie z badaniem dwóch pacjentów przez Ballas i wsp., 35 terapii hydroksymocznikiem spowodowało zmniejszenie szerokości rozkładu gęstości czerwonych krwinek we wszystkich trzech pacjentach (Tabela 1), ze względu na zmniejszenie liczby kre- jak również bardzo gęste komórki, w tym nieodwracalnie sierpowate komórki. Wzrost kationów krwinek czerwonych – wskaźnik uwodnienia komórek – odnotowany u wszystkich trzech pacjentów (a także u dwóch badanych przez Ballas i wsp.35) dostarcza dalszych dowodów na zmniejszenie populacji gęstych komórek. Temu zwiększeniu nawodnienia komórek wywołanemu przez leczenie towarzyszyła znaczna redukcja w kierunku normalnego w przypadku kotransportu potasu z chlorkiem, który może być głównym czynnikiem przyczyniającym się do utraty potasu i wody w czerwonych krwinkach .43
Wyniki te rodzą pytania o mechanizm działania hydroksymocznika. W przypadku pacjentów i 2 znaczący i długotrwały wzrost liczby komórek F i hemoglobiny F był prawdopodobnie głównym czynnikiem. Jednakże u Pacjenta 3 wystąpiło istotne zmniejszenie zarówno szybkości hemolizy, jak i polimeryzacji wewnątrzkomórkowej przed rozpoczęciem znacznego wzrostu poziomu hemoglobiny F. Jest możliwe, że zwiększona średnia objętość krwinek, którą zaobserwowano u prawie wszystkich pacjentów leczonych hydroksymocznikiem, ma korzystny wpływ na zachowanie reologiczne komórki. Alternatywnie, terapia hydroksymocznikiem może skutkować zmniejszonymi interakcjami między sierpami krwinek czerwonych i śródbłonkiem małych naczyń54 lub makrofagami 55, tym samym zmniejszając liczbę epizodów naczyniowo-okluzyjnych i hemolizy.
W przeciwieństwie do hydroksymocznika, rekombinowana ludzka erytropoetyna, podawana samodzielnie lub w połączeniu z hydroksymocznikiem, była nieskuteczna w zwiększaniu poziomu hemoglobiny F, nawet w dawkach 20-krotnie wyższych niż te zwykle podawane pacjentom z niedokrwistością mocznicową. jest możliwe, że stosowanie nawet wyższych dawek erytropoetyny lub częstsze podawanie może stymulować produkcję komórek F, ale koszt długotrwałego leczenia przy obecnych cenach rynkowych może być wygórowany. Co ważniejsze, nie ma żadnej racjonalnej podstawy do stosowania erytropoetyny, aby przynieść korzyści pacjentom z niedokrwistością sierpowatokrwinkową, innym niż zwiększenie poziomu hemoglobiny F. Rzeczywiście, ostry wzrost masy czerwonych krwinek może być szkodliwy. Jeden z naszych pacjentów (pacjent 2) nie był w stanie wykonać pełnego schematu dawkowania z powodu poważnych kryzysów związanych z rozpoczęciem leczenia erytropoetyną.
Wszyscy trzej pacjenci otrzymujący hydroksymocznik mieli znaczną obiektywną i subiektywną poprawę. Dane te potwierdzają potrzebę szeroko zakrojonych badań skuteczności i bezpieczeństwa hydroksymocznika w leczeniu niedokrwistości sierpowatokrwinkowej.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierane częściowo przez granty z National Institutes of Health (HL-15157-18, Boston Sickle Cell Center [Drs Brugnara i Bunn]; 5-M01-RR-02635-05, grant Centrum Badań Klinicznych dla Brigham i Szpitala dla Kobiet; R01-HL-42949-01 [Dr. Bunn]; R01-HL-28028 [Dr. Dover]; R01-HL-40002 [Dr. Charache]; RR-0035 i RR-00722, Clinical Research Center udziela, do Johns Hopkins Hospital; i DK-01401 (Dr. Goldberg)) i przez Fundację Cowana.
Jesteśmy wdzięczni Ortho Pharmaceutical Corporation za ich hojny dar rekombinowanej ludzkiej erytropoetyny używanej w tym badaniu klinicznym; do Susan Fisher, RN, Pani Susan Weiner i Pana Roberta Palombo za ich pomoc; Dr Davidowi Drumowi za pomiar przeżywalności czerwonych krwinek; Drs. Kenneth Bridges i Robert Handin za ich pomocną radę; a przede wszystkim pacjentom, którzy uczestniczyli w tym badaniu ze względu na ich współpracę i dobrą wolę.
Author Affiliations
Z Wydziału Hematologii, Wydziału Medycyny (MAG, LS, HFB) i Oddziału Patologii (CB), Brigham i Szpitala dla Kobiet oraz Harvard Medical School w Bostonie; oraz Departamenty Pediatrii (GJD) i Medycyny (SC), Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore. Zwróć się z prośbą o przedruk do Dr. Bunna z Wydziału Hematologii, Thorn 919, Brigham and Women s Hospital, 75 Francis St., Boston, MA 02115.

[hasła pokrewne: peeling kawitacyjny allegro, lipanthyl 267m, odma plucna ]

Powiązane tematy z artykułem: lipanthyl 267m odma plucna peeling kawitacyjny allegro