Umysł nie jest sercem: wspomnienia kobiety-lekarza

W autobiografii czytelnik ma nadzieję odkryć intymną refleksję życia publicznego, uświadomić sobie, w jaki sposób seria osobistych wyborów może stać się szanowaną pracą życia. Dr Eva Salber jest wybitnym lekarzem akademickim w dziedzinie medycyny społecznej i zdrowia publicznego. Jest znana z badań nad zaniedbaną populacją i jej modelu upowszechniania wiedzy medycznej dla doradców zdrowia. Te niedawno opublikowane wspomnienia stanowią inspirujący przykład dla tych, którzy interesują się społecznym kontekstem medycyny. Miejsce urodzenia w Południowej Afryce dr Salbera było również miejscem narodzin jej społecznego sumienia. Szkoła medyczna wyprowadziła ją z chronionego świata białego społeczeństwa, by zmierzyć się z bolesną rzeczywistością reszty Południowej Afryki. Świadkiem ewolucji apartheidu, widziała przymusowe wysiedlenie czarnej ludności i zakłócenie życia rodzinnego i kulturalnego. Zwróciła uwagę na związek tych polityk społecznych z rozprzestrzenianiem się chorób wenerycznych i innych chorób zakaźnych, przemocy i niedożywienia. Jako studentka medycyny i rezydentka brała udział w tradycji opieki nad ubóstwem , w której niespójne i nieadekwatne usługi medyczne rzadko spełniały potrzeby większości białej. Opisuje problemy zdrowotne pierwszego świata i trzeciego świata obok siebie, znacznie rozjaśniając ograniczenia medycyny, do której została przeszkolona. Zastanawia się nad swoimi zmaganiami z barierami językowymi, kulturowymi i edukacyjnymi, które utrudniają terapię. Od jej wczesnych doświadczeń wynikało uznanie, że siły społeczne zdeterminowały nierówność rozkładu chorób i usług zdrowotnych, a ona skoncentrowała się na poprawie zdrowia chorych i zaniedbanych populacji.
W latach 40. wraz z mężem dołączyła do innych południowoafrykańskich lekarzy, by rozwijać finansowane przez państwo ośrodki zdrowia w zaniedbanych obszarach miejskich i wiejskich. Jej najwcześniejsze badania nad relacją między rasą i ubóstwem a żywieniem niemowląt i wzrostem były naturalną konsekwencją tej pracy. Zaniepokojona rosnącą sztywnością apartheidu, wyemigrowała wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych w 1956 roku.
Druga część wspomnień opisuje jej administrację ośrodka zdrowia w projekcie mieszkaniowym w Bostonie i odpowiednie badania zdrowia publicznego podjęte podczas wizyty akademickiej na Harvardzie. Ta praca ze zubożałą i przeważnie czarną amerykańską populacją miała podobieństwo do jej wcześniejszych wysiłków. Porównując te dwie populacje, oferuje fascynujący wgląd w to, jak ludzie, którzy są pozbawieni praw obywatelskich, stają się największym obciążeniem dla zdrowia publicznego i jak ci z największą potrzebą otrzymują minimalną i gorszą opiekę zdrowotną. Co ważniejsze, demonstruje, że innowacyjne dostarczanie opieki może mieć wpływ tam, gdzie zawodzi medycyna tradycyjna. Dr Salber ukończyła akademię na Duke University, gdzie jej praca w zakresie liderów społeczności szkoleniowych w zakresie reagowania na potrzeby zdrowotne ich sąsiadów stała się wzorem dla działań edukacyjnych w zakresie zdrowia środowiskowego.
Ton tych pamiętników to spokojny i inteligentny optymizm. Ich autor prowadził szkolenia medyczne w czasie, gdy istniały poważne przeszkody dla lekarzy kobiet Pracowała z populacjami pacjentów, którym opiekuje się niewielu lekarzy, i uznała złożone problemy społeczne, które są nierozerwalnie związane z ich złym stanem zdrowia. Przyjmowała ryzyko osobiste i zawodowe i z wdziękiem traktowała mieszane wymagania rodziny i medycyny. Z jej doświadczeń wyszła wciągająca książka, szczery głos, który będzie rezonować z młodszymi kobietami i z lekarzami wykonującymi podobną pracę, którzy mogą skorzystać z mądrości w jej opowieści.
Laura C. Hanson, MD
University of North Carolina, Chapel Hill, NC 27599

[hasła pokrewne: laryngolog ostrołęka, praca z dzieckiem z zespołem aspergera, ginekolog warszawa nfz ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog warszawa nfz laryngolog ostrołęka praca z dzieckiem z zespołem aspergera