Wczesne i późne pozajelitowe odżywianie u krytycznie chorych dzieci

Ostatnie próby zakwestionowały korzyści wczesnego żywienia pozajelitowego u dorosłych. Wpływ wczesnego żywienia pozajelitowego na wyniki kliniczne u dzieci w stanie krytycznym jest niejasny. Metody
Przeprowadziliśmy wieloośrodkowe, randomizowane, kontrolowane badanie z udziałem 1440 krytycznie chorych dzieci, aby zbadać, czy wstrzymanie żywienia pozajelitowego przez tydzień (tj. Zapewnianie późnego żywienia pozajelitowego) na oddziale intensywnej opieki pediatrycznej (OIOM) jest klinicznie lepsze niż wczesne żywienie pozajelitowe. Obciążenie płynem było podobne w obu grupach. Dwa główne punkty końcowe to nowa infekcja nabyta podczas pobytu w OIOM oraz skorygowany czas trwania zależności na OIOM, oszacowany na podstawie liczby dni przebywania na oddziale intensywnej opieki medycznej oraz czasu do wyładowania żywego z OIOM. W przypadku 723 pacjentów, którzy otrzymali wczesne żywienie pozajelitowe, żywienie pozajelitowe rozpoczęto w ciągu 24 godzin po przyjęciu na OIT, natomiast w przypadku 717 pacjentów otrzymujących późne żywienie pozajelitowe żywienie pozajelitowe nie zostało dostarczone przed porankiem 8 dnia na OIOM-ie. W obu grupach podjęto próbę odżywienia jelitowego i podano dożylnie mikroelementy.
Wyniki
Chociaż śmiertelność była podobna w obu grupach, odsetek pacjentów z nową infekcją wynosił 10,7% w grupie otrzymującej późne żywienie pozajelitowe, w porównaniu z 18,5% w grupie otrzymującej wczesne żywienie pozajelitowe (skorygowany iloraz szans, 0,48; przedział [CI], od 0,35 do 0,66). Średni (. SE) czas pobytu na OIT wyniósł 6,5 . 0,4 dnia w grupie otrzymującej późne żywienie pozajelitowe, w porównaniu z 9,2 . 0,8 dnia w grupie otrzymującej wczesne żywienie pozajelitowe; istniało również większe prawdopodobieństwo wcześniejszego wyładowania na żywo z OIT w dowolnym czasie w grupie pozajelitowo odżywczej (skorygowany współczynnik ryzyka, 1,23, 95% CI, 1,11 do 1,37). Późne pozajelitowe odżywianie wiązało się z krótszym czasem trwania mechanicznego wspomagania wentylacji niż wczesne żywienie pozajelitowe (P = 0,001), a także mniejszy odsetek pacjentów otrzymujących leczenie nerkozastępcze (P = 0,04) i krótszy czas pobytu w szpitalu ( P = 0,001). Późne żywienie pozajelitowe wiązało się także z niższymi stężeniami .-glutamylotransferazy i fosfatazy alkalicznej w osoczu niż w przypadku żywienia pozajelitowego we wczesnym okresie życia (p = 0,001 i p = 0,04), jak również wyższymi stężeniami bilirubiny (p = 0,004) i reaktywności C białko (P = 0,006).
Wnioski
W krytycznie chorych dzieciach wstrzymywanie żywienia pozajelitowego przez tydzień w OIT było klinicznie lepsze niż wczesne żywienie pozajelitowe. (Finansowane przez Flamandzką Agencję ds. Innowacji za pośrednictwem Nauki i Technologii i innych, numer ClinicalTrials.gov, NCT01536275.)
SZYBKIE PODEJŚCIE
Żywienie pozajelitowe u krytycznie chorych dzieci
01:40
Dzieciom krytycznie chorym nie można normalnie karmić doustnie, aw rezultacie wyraźny deficyt makroskładników często pojawia się po kilku dniach. Ten deficyt makroskładników jest związany z infekcjami, osłabieniem, przedłużoną wentylacją mechaniczną i opóźnionym powrotem do zdrowia1-3. W celu zapobieżenia lub ograniczenia rozwoju tego deficytu makroskładników, aktualne wytyczne, które opierają się w dużej mierze na małych badaniach z zastępczymi punktami końcowymi i na podstawie opinii ekspertów, doradza się podmiotom świadczącym opiekę medyczną, aby rozpocząć wsparcie żywieniowe wkrótce po przyjęciu dziecka na oddział intensywnej opieki pediatrycznej (ICU) .4-6 Preferowaną drogą podawania wsparcia żywieniowego na OIOM-ie jest zgłębnik nosowo-żołądkowy, 7 ale dojelitowa Odżywianie jest często opóźnione lub przerwane. 9 Ponieważ odżywianie powinno być równe podstawowym potrzebom metabolicznym, a u dzieci powinno umożliwić wzrost, dzieci wymagają względnie więcej makroelementów niż dorośli